Toulavé boty: Klostermannova stezka

klosterman_uvod.jpg
Výlet začíná v obci Štěkeň, konkrétně u domu s číslem popisným 75. Právě v tomto domě býval Karel Klostermann na letním bytě mezi roky 1908 – 1922. Ulice v niž tento dům stojí je právě podle tohoto spisovatele pojmenována. Na stěně domu naleznete pamětní desku věnovanou šumavskému básníkovi.
Štěkeňský zámek
Druhým zastavením na stezce Karla Klostermanna je štěkeňský zámek. Právě zde dožil své poslední roky. Na zámku však spisovatel žil již dříve, konkretně v letech 1860 – 1862. V současné době je zámek v majetku řádových sester. Jeho interiér je možné si prohlédnout po domluvě, v zámku je možné navštívit i pokoj Karla Klostermanna. Přilehlý zámecký park v anglickém stylu je však volně přístupný a vězte, že toto místo vám dobije energii na další cestu.
Vodní mlýn a jez na Otavě
Další zastavení se nachází v podzámčí, tam stojí budova vodního mlýnu. K tomu je to od zámku co by kamenem dohodil. Stačí sejít po schodech, kterých je tady sedmdesát pět, a toto schodiště tak patří k nejdelším v celém okrese. Cestou mineme lihovar, který prošel rekonstrukcí teprve nedávno, při ní byla částečně snížena výška komínu z původních 24 metrů na pouhých 16. O pár metrů dále už se dostáváme o onomu mlýnu. Ten byl založen v 15. století. V současné době prochází toto stavení a jeho okolí rekonstrukcí. Podél říčky Barbory, která přivádí vodu k tomuto mlýnu, se dostáváme k jezu na Otavě, na něm Karel Klostermann s oblibou rybařil.
Šibeniční vrch
Od jezu vede 2,5 kilometrů dlouhá lesní cesta do obce Slatina, přes ní se dostanete k místu nazvané Šibeniční vrch. Za pěkného počasí je odtud vidět pásmo Píseckých hor až k Protivínu v pozadí. Vidět je také věž kostela sv. Vavřince v Putimi a několik dalších obcí. Z této vyhlídky je to zpět do Štěkně zhruba jeden kilometr. Na Městečku ještě stojí za zhlédnutí socha agrárního novináře a politika Alfonse Šťastného a domy se štíty v selském baroku.
Google Mapy
Google Mapy
CELÝ DÍL

 

-hot-

12.11.2015 19:05:00
tv.prachen

Přidejte se k nám na Facebooku

pridej_akci.png
komplexní služby -  konečný návrh A5 NA WEB DO PRAVÉHO SLOUPCE.jpg
VHS na DVD.jpglogo youtube.jpg
rt logo.jpg
Česká televize logo 2012.png
Návštěvy webu

© Prácheňská televize s.r.o.


Logo zivy region RGB-01.jpg
prachaticko.png
Za krásnější Vimperk.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one