Toulavé boty: Prášilské jezero a rozhledna Poledník

polednik.jpg
Výlet začíná na parkovišti Slunečná v blízkosti Prášil. Odtud pokračuje po červené trase lesní cestou k Prášilskému jezeru. Od jezera dále po červené trase, ta vás zavede k rozhledně Poledník. Z Polední hory se vydáte nejprve po zelené a následně po žluté trase, po níž dojdete zpět na parkoviště Slunečná.
Prášilské jezero
Výlet začíná na parkovišti Slunečná v blízkosti obce Prášili, za parkování tady zaplatíte 70 korun na den, ale máte jistotu, že auto bude pod dohledem. Z parkoviště se vydejte po červené trase, která vás lesní kamenitou cestou zavede k prvnímu bodu výšlapu - Prášilskému jezeru. To leží v nadmořské výšce 1080 metrů a jeho hloubka dosahuje místy až patnácti metrů. Jezero velké 3,7 hektarů je hrazeno 9 metrů vysokým valem vytvořeným ze žulových balvanů. U vodní hladiny je pro turisty vytvořeno zázemí s několika lavičkami, kde je možné si po náročnější kamenité cestě odpočinout.
Polední hora a rozhledna Poledník
Při cestě k Poledníku budete procházet místem, které už bohužel nemá s krásnou Šumavou nic společného. Za současnou podobu krajiny může ničivá bouře, jež se tudy přehnala v lednu roku 2007. Vítr tehdy dosahoval rychlosti až 170 kilometrů za hodinu. Zkázu později dokonalo rychlé šíření kůrovce. V centru této "šumavské měsíční krajiny" stojí rozhledna Poledník. V jejím přízemí je možné se občerstvit, v nabídce je polévka, klobása či nakládaný hermelín. Objekt zde byl vybudován v 60. letech jako základna pro sledování leteckého a pozemního provozu v sousedním Německu a jako odposlechová stanice. Tuto dobu připomíná výstava uvnitř věže, kde se nejednomu návštěvníkovi vybaví doba totalitního režimu. Z vrcholu třiceti sedmi metrů vysoké betonové věže můžete vidět, skutečné škody napáchané přírodním živlem. Mimo to je z této jedné z nejvýše položených rozhleden v České republice možné sledovat vrcholky prakticky celé Šumavy.
Pozor na nevybuchlou munici
Od rozhledny Poledník se vydejte po zelené a následně po žluté trase, ty vás dovedou zpět na parkoviště v Prášilech, k tomu je to od Poledníku zhruba 8 kilometrů. Cestou se ještě můžete zastavit na vyhlídce Zelená hora, odkud je krásný výhled do údolí. Před koncem výletu budete procházet místem, kde je nutné držet se na vyznačených trasách, v jejich okolí se totiž může stále nacházet nevybuchlá munice, na to vás upozorní cedule, které jsou zde instalovány.
CELÝ DÍL

 

-hot-

18.01.2016 16:38:19
tv.prachen

Přidejte se k nám na Facebooku

pridej_akci.png
komplexní služby -  konečný návrh A5 NA WEB DO PRAVÉHO SLOUPCE.jpg
VHS na DVD.jpglogo youtube.jpg
rt logo.jpg
Česká televize logo 2012.png
Návštěvy webu

© Prácheňská televize s.r.o.


Logo zivy region RGB-01.jpg
prachaticko.png
Za krásnější Vimperk.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one